Kimyasal Analizler Laboratuvarı

  • ​Genel
  • Personel
  • CihazlarGıda sektörü dinamik bir sektör olup, buna paralel bir laboratuvar olarak, bilimsel gelişmeleri yakından takip etme yoluyla, her geçen yıl analiz çeşitliliğini artırarak ve uygulanmayan analizleri yapılır duruma getirerek analiz kalitesini yükseltmek hedefimizdir. 

Laboratuvarımıza getirilen ithalat, ihracat, resmi istek, denetim ve Bakanlığımız izleme projeleri çerçevesinde alınan numuneler ile şahıs ve firmaların özel istek numunelerinin analizleri, Türk Gıda Kodeksi, Türk Standartları, Gıda Maddeleri Tüzüğü ve Uluslararası metotlara göre yapılmaktadır. Metotların güncelliği takip edilmektedir. 

Kimyasal analiz laboratuvarında, gıda ve yemlerin kompozisyonları, besin öğeleri , işlenme ve depolama sırasında yapılarında oluşan değişiklikler incelenmektedir. Kalite politikamız doğrultusunda analitik ve enstrümental analizlerle gıda ve yem numunelerinin kimyasal özellikleri tespit edilmektedir.

Laboratuvarımızda hizmet içi ve özel sektör talepleri doğrultusunda eğitim hizmetleri verilmektedir.

Laboratuarımız analiz sonuçlarının güvenilirliliğini ve doğruluğunu Uluslararası Central Science Laboratory (FAPAS), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) gibi resmi kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılarak kontrol etmekte olup, sonuçlarda da %100 başarı ile uygun aralıklar içinde kalınmaktadır.

Hızla gelişen gıda sanayi içinde, her yıl analiz çeşitliliğini en güvenilir şekilde artırmak ve analiz kalitesini yükseltmek temel amacımızdır.

Laboratuvarımız gıda maddelerinde 15 farklı analizde akredite olmuştur. Ayrıca Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda tüm analizlerde validasyon ve verifikasyon çalışmaları devam etmektedir.


Personel Durumu


​​​Kimyasal Analizler Laboratuvarında 1 Kimyager, 3 Gıda Mühendisi ve 1 Laborant olmak üzere toplam 5 teknik personel görev yapmaktadır. 
​Birim Sorumlusu​Sevda ÇAVRAR
​Birim Sorumlusu Vekili​Servet KARAÇINAR
​Teknik PersonelSinan ÇOBAN
​​Teknik Personel​Işıl GÜVEN KABAOĞLU
​Sağlık Personeli​Ebubekir YOZGATLI


​Cihaz Listesi


​HPLC Cihazı​1 Adet
​Protein Tayin Cihazı (Kjeldahl)​1 Adet
​Protein Tayin Cihazı (Leco)​1 Adet
​GC-FID​1 Adet
​Selüloz Tayin Cihazı​1 Adet
​Karl-Fischer 1 Adet​
​Donma Noktası Tayin Cihazı​1 Adet
​Yağ Tayin Cihazı1 Adet​
​Santrifüj-Gerber​1 Adet
Santrifüj​1 Adet​
​Spektrofotometre1 Adet​
​Mikroskop1 Adet​
​Plateli Balon Isıtıcı1 Adet​
​Mantolu Isıtıcı1 Adet​
​Protein Destilasyon Ünitesi1 Adet​
​Kül Fırını2 Adet​
​Etüv2 Adet​
​Vakum Pompası2 Adet​
​Protein Yakma Ünitesi2 Adet​
Su Banyosu3 Adet​
​Analitik Terazi3 Adet​
Manyetik Karıştırıcılı Isıtıcı​​1 Adet''