Katkı Kalıntı Analizleri Laboratuvarı

  • ​Genel
  • Personel
  • CihazlarMüdürlüğümüz Katkı-Kalıntı Analizleri Laboratuvarında; Gıda denetim ve izleme programları kapsamında gelen numunelerde ve ithalat, ihracat, özel istek numunelerinde katkı, kalıntı ve mineral analizleri yapılmaktadır. 

Gıda katkı maddesi, tek başına gıda olarak tüketilmeyen veya gıdanın karakteristik bileşeni olarak kullanılmayan, besleyici değeri olan veya olmayan, teknolojik bir amaç doğrultusunda üretim, muamele, işleme, hazırlama, ambalajlama, taşıma veya depolama aşamalarında gıdaya ilave edilmesi sonucu kendisi ya da yan ürünleri, doğrudan ya da dolaylı olarak o gıdanın bileşeni olması beklenen maddelerdir.

Günümüzde tüketiciyi aldatmak, raf ömrünü yasal olmayan katkı maddeleri kullanarak uzatmak, kusurları gizlemek için gıda katkıları kullanılarak taklit ve tağşiş yapılmakta ve haksız kazanç elde edilmekte ve tüketici sağlığı riske atılmaktadır. Tüm bu sorunların önüne geçebilmek için katkı analizleri büyük önem taşımaktadır. 

Pestisit(zirai ilaç kalıntısı): Böcek, fare vb. hayvanlar, bazı bitkiler, mantarlar ve bakteri ve virüs gibi zararlıları önlemek için kullanılan kimyasal bileşiklerdir. Kullanım amacı; ürünün çeşitli hastalıklardan korunması ve kalitenin artırılmasıdır. Pestisitler son derece zehirli, kanserojen, sinir sistemini etkileyici ,mutasyon oluşturucu bileşiklerdir. Gereğinden fazla kullanıldığında ürünlerde, kullanılan bileşiğin kendisi veya parçalanma ürünleri kalmakta, tarımsal alanlarda uygulanması ile hava, su ve toprağa oradan da bu ortamlarda yaşayan diğer canlılara geçmektedir. Bu durumda ki gıdaların tüketilmesi halinde, ilaç insanların vücudunda kalarak zamanla özellikle karaciğerde birikerek kanserojen etkilere ve sinir sistemi yıkımına neden olmaktadır. Vücuttan atılmaları zordur.

Mineral Analizleri: İnsan sağlığını direk olarak etkileyecek minerallerin varlığının tespiti, gıda ve ürün güvenilirliği, gıdanın besleyici değerinin belirlenmesi amacıyla kontrol işlemleri yapılmaktadır. Özellikle metallerin insan sağlığı üzerinde olan etkilerinin ortaya konulmasıyla birlikte, belirli bir dozun üzerine çıkıldığında sağlık açısından tehlike oluşturabilecek kurşun, kadmiyum, krom, arsenik ve cıva gibi toksik metallerle, demir, bakır, çinko, magnezyum, mangan, potasyum, soyum gibi metallerin gıdalardaki düzeylerinin belirlenmesi yoluna gidilmiş ve yasal sınırlamalar oluşturulmuştur.

Laboratuvarımıza getirilen ithalat, ihracat, resmi istek, denetim ve Bakanlığımız izleme projeleri çerçevesinde alınan numuneler ile şahıs ve firmaların özel istek numunelerinin analizleri, Türk Gıda Kodeksi, Türk Standartları, Gıda Maddeleri Tüzüğü ve Uluslararası metotlara göre yapılmaktadır. Metotların güncelliği takip edilmektedir. 

Laboratuarımız analiz sonuçlarının güvenilirliliğini ve doğruluğunu Uluslararası Central Science Laboratory (FAPAS), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) gibi resmi kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılarak kontrol etmekte olup, çok iyi performanslar elde etmiştir. Bu konudaki çalışmalar sürmektedir.

Katkı-Kalıntı laboratuvarı olarak misyonumuz gıda ve insan güvenliği açısından katk, kalıntı ve mineral maddelerin analizlerini yaparak, üreticiler üzerinde önleyici faaliyet uygulatmak, analiz çeşitliliğimizi artırma yönünde sürekli olarak araştırma yaparak metot geliştirme ve validasyon çalışmalarında bulunmaktır.Personel Durumu


​​​Katkı Kalıntı analizleri Laboratuvarımızda 2 Kimyager, 1 Biyolog, 2 Gıda Mühendisi ve 1 Laborant olmak üzere toplam 6 personel görev yapmaktadır.​ ​
​Birim Sorumlusu​Dr.Nagihan YILMAZ İSKENDER
​Birim Sorumlusu Vekili​Nurullah İSLAM
​Teknik Personel​Ayla KARAKUŞ
Teknik Personel​Gülcan SÖNMEZ
​Teknik Personel​Gülşen ERGÜNEY
Teknik Personel
Samet ŞAHİN
Teknik PersonelAhmet YILMAZ​Cihaz Listesi

​​LC-MS/MS​1 Adet
​GC-MS​1 Adet
​GC-ECD/NPD​1 Adet
​GC-FID2 ​Adet
​HPLC2 Adet​
​ICP-OES​1 Adet
​AAS​1 Adet
​Spektrofotometre​1 Adet
​Santrifüj2 Adet​
​Ultrasonik Su Banyosu1 Adet​
​Plateli Balon Isıtıcı1 Adet​
​Evaporatör1 Adet​
​Mikrodalga Yıkama Ünitesi1 Adet​
​Etüv1 Adet​
​Magnetik Karıştırıcı2 Adet​
​Vakum Pompası2 Adet​
Su Banyosu​1 Adet​
Hassas Terazi​2 Adet​
pH Metre​2 Adet​
​Blender1 Adet​
​Buzdolabı2 Adet​
​Vorteks​1 Adet
Dondurucu​1 Adet

''