Kimyasal Lab.

Personel Durumu

​1 Ziraat Mühendisi (Birim Sorumlusu)

1 Gıda Yüksek Mühendisi

1 Su Ürünleri Mühendisi

1 Laborant

1 Tekniker

 

 

 

Ana Çalışma Konuları

 

Kimyasal analiz laboratuvarı enstrümantal analizler ve genel kimyasal analizlerin çalışıldığı iki bölümden oluşmaktadır. Laboratuvarımızda gıda ve su numunelerinde ithalat, ihracat, resmi istek, özel istek ve denetim kapsamında talep edilen kimyasal analizler;  test ve ölçümlerin güvenilirliğini, ölçüm kalitesinin yüksek olmasını sağlamak amacıyla ulusal veya uluslararası kabul görmüş yöntemlerle yapılmaktadır. Hızlı ve güvenilir analiz sonuçları elde edebilmek için son teknolojik gelişmeler takip edilmekte; Ulusal ve Uluslararası yeterlilik testlerine katılım sağlanmaktadır. Personelin sürekli eğitimi sağlanmakta ve bunun dışında gerekli görülen eğitimler ivedilikle alınmaktadır.

 

 

 

Mevcut Cihazlarımız

 

      -          GC-FID (2 adet)

      -          Spektrofotometre (2 adet)

      -          Diğer Laboratuvar Cihaz ve Ekipmanları

 

 

Hedeflerimiz

 

Kimyasal Analiz Laboratuvarı olarak mevcut analiz çeşitliliğini genişletmek, akreditasyon kapsamındaki analiz sayısını artırmak temel hedefimizdir.

 

 

Numune Kabul Kriterleri

 

Analizler için gerekli en az numune miktarları;

Numune miktarı numunenin parti büyüklüğüne, istenilen analiz sayısına ve analizin cinsine göre farklılık göstermekle birlikte;

Gıda maddeleri ile bunların üretiminde kullanılan her türlü ham ve yardımcı maddeleri, yarı mamul maddeleri ile yan ürünleri en az 200 g. Distile alkollü içkilerde metanol, hacmen alkol veya uçucu madde isteniyorsa açılmamış orijinal şişede en az 500 ml. Gazlı alkolsüz içeceklerde uçar asit ve etil alkol istenirse orijinal ambalajda en az 250 ml. Tuzda iyodat istenirse açılmamış orijinal ambalajda ve en az 500 g. Bitkisel yağlarda yağ asitleri kompozisyonu istenirse orijinal ambalajda ve açılmamış, şarapta alkol, uçucu madde ve kükürtdioksit istenirse en az 1000 ml ve açılmamış orijinal ambalaj.

 

 

Akreditasyon Durumu

 

Akredite

​ 

''