Fiziksel Analiz Lab.

​Gıda sanayi ve ticaretinde yaşanan hızlı gelişmeler ve değişim süreci ile birlikte gıda maddelerinin üretim teknikleri gelişmekte, buna paralel olarak da ürün formülasyonu ve ürün çeşitliliğinde artışlar olmaktadır. Tüketiciye sunulan gıda maddeleri değişiklik ve çeşitlilik gösterdikçe bunların kontrolü de önem kazanmaktadır.
Laboratuvarımıza getirilen ithalat, ihracat, resmi istek, denetim ve Bakanlığımız izleme projeleri çerçevesinde alınan numuneler ile şahıs ve firmaların özel istek numunelerinin analizleri, Türk Gıda Kodeksi, Türk Standartları, Gıda Maddeleri Tüzüğü, Uluslararası metotlar (AOAC,FCC,vs.)'a göre yapılmaktadır. Metotların güncelliği takip edilmektedir. Yapılan analizlerde analiz sonucu değerlendirmesi yapılmaktadır. Laboratuvarımızda hizmet içi ve özel sektör talepleri doğrultusunda eğitim hizmetleri verilmektedir.
Fiziksel Analiz Laboratuvarında gıda, gıda katkı, yem, yem katkı, su ve su ürünleri numunelerinin; organoleptik(renk, koku, görünüş), rutubet/kuru madde, briks, pH, kırılma indisi, yabancı madde, elek analizleri, özgül ağırlık, kalorimetre ile brüt kalori tayini, sütte donma noktası tayini gibi bilinen fiziksel analizler ile Anton Paar Carbo QC cihazı ile gazlı içeceklerde karbondioksit tayini, bal da elektriksel iletkenlik, birada renk analizi, nişasta tip tayini ve yem mikroskobisi gibi analizler de başarı ile yapılmaktadır.
Konusunda uzman teknik elemanlarla mevzuata uygun olarak 100'e yakın analiz çalışılmaktadır.
Fiziksel Analiz Laboratuvarı ilk olarak 'Tahıl ve Tahıl Ürünlerinde Rutubet Tayini' analizi ile 17 Mayıs 2004 Tarihinde TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir. Günümüze kadar geçen süre içinde toplam 21 metotda akreditasyon ve kapsam genişletme çalışmalarını başarı ile gerçekleştirmiştir. Laboratuarımız analiz sonuçlarının güvenilirliliğini ve doğruluğunu Uluslararası Central Science Laboratory (FAPAS), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) gibi resmi kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılarak kontrol etmekte olup, sonuçlarda da %100 başarı ile aralıkları içinde kalınmaktadır.
Hızla gelişen gıda sanayi içinde, her yıl analiz çeşitliliğini en güvenilir şekilde artırmak ve analiz kalitesini yükseltmek temel amacımızdır.
PERSONEL DURUMU
Kadro UnvanıMevcut Personel Sayısı
Gıda Mühendisi1
Ziraat Mühendisi3
Veteriner Hekim2
TOPLAM6

ALET VE EKİPMANLAR

NoCihaz AdıAdediNoCihaz AdıAdedi
1Analitik Terazi118Sirkülasyonlu Su Banyosu1
2Terazi119Kalorimetre1
3Etüv120Santrifüj1
4Etüv121Kriyoskop Cihazı1
5Refraktometre - Dijital122CO2 Tayin Cihazı1
6Düşme Sayısı123Öğütücü1
7Vakumlu Etüv124Dumanlanma noktası cihazı1
8Buğday Değirmeni125İletkenlik Ölçer Cihazı1
9Hektolitre Tayin Cihazı126Spektrofotometre1
10Hızlı Nem Tayin Cihazı127Elek sallama cihazı1
11Buzdolabı128Vakum pompası1
12Derin Dondurucu129Ceketli ısıtıcı1
13Mikroskop130Çeşitli göz açıklığında elekler1
14Binoküler Mikroskop(Stereo)131Kumpas1
15pH Metre132Dijital Mikrometre1
16Manyetik Karıştırıcı133Çeker Ocak1
17Kurutucu Etüv1  


''