Toksin laboratuvarı

Mikotoksin Laboratuarında ; ithalat, ihracat, özel istek, denetim ve resmi istek gıda maddelerinde Mikotoksin ve Serolojik tür tayini analizleri yapılmaktadır. Toksin analizlerinin gerçekleşmesinde AOAC, ISO metodları ve Türk Standartları, Ürün Tebliğleri esas alınmaktadır. Hızlı ve güvenilir analiz sonuçları elde edebilmek için teknolojik gelişmeler takip edilmektedir.
Tüm analizlerde kullanılan cihazların kalibrasyonu, enstrümantal analizlerimizin performans testleri distribütör firmalar tarafından yapılmaktadır.
Laboratuvarımız analiz güvenilirliğinin devamını kontrol etmek amacıyla belirli zaman periyotlarında Ulusal Metroloji Enstitüsü ve Uluslararası FERA gibi resmi kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılıp çok iyi performanslar elde etmiştir. Bu konudaki daimi çabaları da sürmektedir.
BÖLÜMLER
Mikotoksin Laboratuvarı iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm , ön hazırlama işlemlerinin ve Elisa çalışmalarının yapıldığı kısım, ikinci bölüm Enstrümantal cihaz bölümü.
Birinci Bölüm : laboratuvara gelen numunelerin kabulü, tartım işlemleri, homojen hale getirilme çalışmaları, analiz ekstraksiyonları, Elisa çalışmalarının yapıldığı bölümdür.
İkinci Bölüm : Enstrümantal cihaz bölümü adını verdiğimiz dört adet yüksek performanslı likit kromotografi cihazından oluşmaktadır.
PERSONEL DURUMU
Personel sayımız 4 kişi olup;1 Veteriner Hekim, 2 Z.Y.Mühendisi, 1 Z.Teknisyeninden oluşmaktadır.
ALET ve EKİPMANLAR
Spektrofotometre
Kaba Terazi
Analitik Terazi
Homojenizatör
Yüksek Performanslı Likit Kromotografi
Buzdolabı
Elisa Okuyucusu
Elisa Yıkayıcısı
Ultra Saf Su Cihazı
Rondo Öğütücü
Blender
Çalkalayıcı
Vorteks
Evaparatör
Deepfreeze
Klima
Değirmen
Blender 5lt
Vakum Manifoldu Pompası
Vakum Manifoldu
Santrifüj
Numune Bölücü
Isıtmalı Soğutmalı Çalkalamalı Santrifüj
Delvo X-Press
Ultrasonik Su Banyosu
Soğutmalı Santrifüj
Etüv
Çeker Ocak​

''