Kalıntı Laboratuvarı


           Müdürlüğümüz Kalıntı Laboratuvarında , Gıda denetim ve izleme programları kapsamında gelen numunelerde ve ithalat, ihracat, özel istek numunelerinde kalıntı analizleri yapılmaktadır.

       Laboratuvarımızda uzun yıllardan beri pestisit analizleri yapılmaktadır. İleri teknolojik cihazlar ve uluslar arası metotlar kullanılarak Q-Orbitrap LC-MS/MS,LC-MS/MS, GC-MS\MS-HS,GPC cihazlarımızla Yaş Meyve ve Sebze, Hububat, Yağlı tohumlar, Şekerli ürünler, Kahve, Çay, Bahara, Et ve Et ürünleri, Su ürünleri, Süt ve Süt ürünleri, Yumurta, Şerbetci otu,Yem ve benzeri tüm gıda ürünlerinde pestisit analizleri, Bitkisel Ürünlerde (Meyve,sebze)  Bitkisel Gelişimi Düzenleyiciler (Hormon) analizi , Yem, Et, Süt, Bal ve Tereyağında Antibiyotik analizleri yapılmaktadır.

 Ayrıca; Bitkisel Ürün Bileşimleri, Gıda Takviyeleri, Enerji içecekleri, Bitkisel çay, Bitkisel macun, Alkolsüz içecekler,  Çikolata,  vb.  ürünlerde Aktif  Farmasötik Bileşik Analizi; Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları, Bebek Formülleri ve Devam Formülleri, Katı ve Sıvı Yağlarda ve Balıklarda, Et ve Tütsülenmiş Et Ürünlerinde PAH (Poliaromatik Hidrokarbon)  analizi; Bal , Arı Sütü ve Petekde Naftalin analizi; Süt ve Süt Ürünleri, Süt Katkılı Ürünler, Bebek ve küçük çocuk ek gıdaları ve Devam formülleri ve Yem’de Melamin  analizi; Meşrubat ve Meşrubat Türü Diğer İçeceklerde Benzen  analizleri yapılmaktadır.

      Pestisit analizlerinde 2005 yılından itibaren akreditasyon belgelerine sahip olan Laboratuvarımız 2016 yılı Ağustos ayında yine TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından yapılan akreditasyon ve kapsam genişletme denetiminden başarı ile geçmiştir.

          Laboratuvarımız da doğru ve güvenilir sonuçlar üretilmesi, elemanlarımızın performansının değerlendirilmesi, sistematik hataların ortaya çıkarılması için her yıl düzenli olarak Uluslar arası (FAPAS) ve UGRL, UME ulusal yeterlilik testlerine katılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

   Yüksek pestisit etken madde sayısı ile öne çıkan laboratuvarımız yeni alınan cihazlarımızla pestisit etken madde sayısını artırma çalışmalarına devam etmekte olup Laboratuvar analizlerimiz kalite yönetim sistemimiz gereği TS EN ISO 17025 kalite standartları ile donatılmış tecrübeli elemanlar tarafından yapılmaktadır.

PERSONEL DURUMU


Kadro UnvanıMevcut Personel Sayısı
Gıda Mühendisi2
Kimyager4
Veteriner Sağlık Teknisyeni1
İşçi1
TOPLAM8


ANALİZLERDE KULLANILAN CİHAZLAR


Cihaz Adı Sayısı
Q EXACTIVE FOCUS  Q-ORBITRAP LC-MS/MS   1
LC-MS/MS 2
GC-MS/MS 1
GC-MS/MS-HS 1
HPLC-(FLD-DAD) 1
​​GPC 1''