Biyoteknoloji (GDO) Laboratuvar Birimi

Rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak belirli ve istenilen özellikleri tayin eden gen fragmanlarının hedef hücreye aktarılmasıyla oluşturulan transgenik türlere "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar" denilmekte ve kısaca "GDO" olarak adlandırılmaktadır. Zararlılara, hastalıklara, herbisitlere, strese karşı dayanıklılık ve benzeri amaçlarla çeşitli gen aktarım teknikleriyle oluşturulmuş transgenik bitki çeşitlerinin (mısır, soya, kanola gibi) ticari amaçlarla dünyada üretimi söz konusudur ve GDO ürün çeşitliliği ile ekim alanı artarak devam etmektedir. Ülkemizde GDO'lu ürünlerin yetiştirilmesine ve gıda olarak kullanımına yönelik verilmiş izin bulunmamaktadır. 5977 sayılı Biyogüvenlik Kanununa istinaden oluşturulan Biyogüvenlik Kurulu kararları doğrultusunda, hayvan yemi ya da yem ham maddesi olarak kullanılmak üzere bazı GDO'lu ürünlerin ithalatına izin verilmiştir. Güney Marmara Kalkınma Ajansının mali katkısı ile, Uluslararası standartlara uygun olarak oluşturulan Biyoyeknoloji Laboratuvarımızda, gıda, yem ve tohum numunelerinde Real-Time PCR cihazı ile GDO Tarama Analizi (p35S,tNOS,pFMV) gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca gıda ve yem numunelerinde Bitki Spesifik Soya Geni Taraması Analizi Real Time PCR kullanılarak yapılmaktadır.

Yine laboratuvarımızda ELİSA okuyucu cihazı kullanılarak et ve et ürünlerinde Domuz, Tek Tırnaklı, Kanatlı, Koyun ve Sığır varlığının tespiti yapılabilmektedir.

Birimimizde gerçekleştirilen tüm analizlerde Uluslararası geçerliliğe sahip olan akredite analiz sonuçları üretilmektedir.​

Biyoteknoloji (GDO) Laboratuvarı Fiyat Listesi İçin Tıklayınız.​​​

''