Kalıntı Laboratuvar Birimi

Laboratuvarımızda gıda, su ve yem maddelerinde; denetim, özel istek, ithalat ve ihracat olarak gelen numunelerde pestisit (zirai ilaç kalıntısı)analizi yapılmaktadır.

Tarım ürünlerini zararlılardan koruyarak ürün kalitesi ve verimi artırmak için özellikle son yıllarda bilinçsiz ve yoğun olarak kullanılan pestisitler insan sağlığı açısından önemli bir tehdit unsurudur. Ülkemiz dahil pek çok dünya ülkesi gıda güvenliği konusunda önemli adımlar atmaktadır. Özellikle ithal ve ihraç edilen ürünlerde kalıntı tespit edilmesi ve bu kalıntı miktarlarının MRL (Maximum Residue Limits) değerlerini aştığında o ürünlerin ithalatı ve ihracatı gerçekleştirilmemektedir.

Laboratuvarımızda ileri teknoloji ürünü cihazlar (GC-MS, LC/MS-MS) ve uluslar arası geçerliliği olan metotlar kullanılarak çeşitli pestisit gruplarından toplam 280 adet pestisit etken madde analizi yapılmaktadır. Laboratuvarımız  yaş meyve ve sebzelerde 91 adet pestisit etken maddesinde TS EN ISO/IEC 17025 'e göre TÜRKAK tarafından akredite olmuş ve akredite etken madde sayısını artırmayı hedeflemektedir.

İthal ve ihraç edilen bitkisel ürünlerde laboratuvarımız, pestisit analizi yapma konusunda bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiştir.

Ayrıca laboratuvarımız analizlerin doğruluk ve güvenilirliğini kontrol etmek amacıyla her yıl düzenli olarak uluslar arası yeterlilik testlerinden biri olan FAPAS' a katılmakta ve başarılı sonuçlar elde etmektedir. 

Kalıntı Laboratuvarı Fiyat Listesi İçin Tıklayınız.​​​


''