15.3.2017 / Gösterim Sayısı : 417

18 Mart Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi

Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren, Türk'ün gücünü dünyaya bir daha duyuran, tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözünü yazdıran büyük bir destandır.

Dünya Savaşı'nın başlarında İngilizler ve Fransızlar, bir diğer itilaf devleti olan Ruslara yardım etmek için Çanakkale Boğazı'ndan geçip Karadeniz'e ulaşmayı planlamışlardı. Amaçlarından biri de İstanbul'u ve boğazları ele geçirmek, bu yolla Osmanlı Devleti'ni etkisiz hale getirmekti.

İngiliz ve Fransızlar bu düşünceyi gerçekleştirmek için kurdukları güçlü donanma ile Çanakkale Boğazı önlerine geldiler. Türk mevzilerini yoğun bir top ateşine tuttuktan sonra boğazı geçmeye çalıştılar     (18 Mart 1915). Ne var ki Türk topçusunun düşman gemilerini bulan isabetli atışları ve Nusret Mayın Gemisi'nin boğaza yerleştirdiği mayınlar, düşman filosunu geri çekilmek zorunda bıraktı. Bu arada düşman gemilerinden birçoğu battı, bazıları da kullanılamayacak duruma geldi.

Düşman, Çanakkale Boğazı'ndan geçemeyeceğini anlayınca, Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası'na asker çıkardı. Amaçları, yarımadadaki Türk gücünü yok etmek ve boğazı denetimi altına almaktı. İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelenda askerlerinden oluşan 70 bin kişilik bir kuvvet; asker ve silah sayısı bakımından az, fakat kahramanlıkta eşsiz olan askerlerimize saldırdılar. Mustafa Kemal komutasında 19. Kolordu, bu güçlü orduyu Anafartalar, Arıburnu ve Conkbayırı'nda dize getirdi. Çanakkale'nin geçilmez olduğunu anlayan düşman, Gelibolu Yarımadası'nı boşaltmak zorunda kaldı (1916). Askerlerimizin, kendilerinden kat kat güçlü düşmana karşı hem karada hem de denizde kazandığı bu zafer karşısında bütün dünya hayranlığını dile getirmiştir.

Çanakkale'de kazanılan bu zafer 102 yıldır Türk Milletinin her mensubunu gururlandırmakta ve bu yüce milletin tüm zorlukları aşacak güce sahip olduğunu simgelemektedir.

18 Mart tarihi aynı zamanda bu vatan uğruna toprağa düşmüş ve şehadet mertebesine ulaşmış vatan evlatlarını en yüce hislerle andığımız ve şükranlarımızı bir kez daha gösterdiğimiz tarihtir. Onların döktüğü kanın bu ülkemizi yıkılmaz kıldığının bilincinde olduğumuzu gösterdiğimiz gündür.

 

Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Çanakkale Şehitlerimizi ve bugüne dek vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, Çanakkale Deniz Zaferini coşkuyla kutluyoruz.

''