Mikotoksin

MİKOTOKSİN ANALİZ LABORATUVARI

Çeşitli gıda maddelerinde gelişebilen küfler belirli bir zamandan sonra bulundukları ortam içerisine toksik maddeler salgılayabilmektedirler. Küflerin ürettikleri bu maddelerin hepsine birden Mikotoksin denmektedir. Mikotoksinlerin insan sağlığı üzerinde Kanserojen etkisi olduğu bilinmektedir. Mikotoksin üreten küfler genelde Aspergillus, Penicillium, Fusarium gibi cinslere ait küflerdir. Halkımız tarafından en fazla bilinen Mikotoksinler Aflatoksin B1, B2, G1, G2, Aflatoksin M1, Okratoksin A Zearalenon,Deoksinivalenol ve Patulindir.

Mikotoksin laboratuvarında AOAC gibi uluslararası kaynaklardan elde edilmiş hızlı, güvenilir, son teknolojik gelişmelere uygun, kabul görmüş analiz metotları kullanılmaktadır.

Ulusal ve Uluslararası (FAPAS) kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılarak analiz güvenliğimizin devamlılığı sağlanmakta ve belgelendirilmektedir.

Mikotoksin Laboratuvarı Yağlı Kuru Meyveler, Hububat ve Hububat Ürünlerinde Aflatoksin B1 ve Toplam Aflatoksin Analizinde, Kurutulmuş Meyvelerde (Kuru Üzüm, Kuru Kayısı) Okratoksin A Analizinde akreditedir.

CİHAZ LİSTESİ

AdıAdet
Blender3
Buzdolabı 1
Derin Dondurucu 2
Hassas Terazi 2
HPLC - FLD 1
Öğütücü(Robot Coupe) 2
Rotary Evaporatör 1
Tüp Karıştırıcı(Vortex) 1
Vakum Pompası 1
''