Kalıntı Analizleri Laboratuvar Birimi


Tarımsal üretimde, bitkilere zarar veren pek çok hastalık etmeni ve zararlı vardır. Bu zararlılardan korunmak ve tarımsal verimi arttırmak amacıyla kimyasal mücadele yapılmakta yani zirai ilaç kullanılmaktadır.

Pestisit adı verilen bu maddeler zararlıları ve hastalık etmenlerini yok eder. Ancak bu ilaçlar belirtilen miktarlardan fazla yada hasat dönemine yakın ve hasat sırasında kullanıldığında üründe kalır.

Bu gıdaların tüketilmesi halinde, zamanla insanların vücudunda birikerek kansere yol açmaktadır.

Bu nedenle pestisit analizi çok önemlidir.

Bitkisel ürünlerde bir tarım ilacının bulunabileceği en yüksek miktar "maksimum kalıntı düzeyi" (Maximum Residue Limit, MRL) belirlenmiştir. Maksimum kalıntı düzeyinin altındaki miktarlarda insanlar tarafından alındığında o tarım ilacının insan sağlığı açısından zararsız olduğu varsayılmaktadır.

 

Kalıntı Analiz Laboratuvar Birimi Pestisit Analizi(yaş meyve sebze,tahıl grubu, su, yem, çay, kahve, kakao, baharat ve bal)  Naftalin Analizi(bal) yapılmaktadır. Pestisit analizlerinde 600 etken madde hedeflenmektedir.

​ ​​
Personel7 teknik ve sağlık personeli ile hizmet vermektedir.
Ana Çalışma Konuları
  • Pestisit Analizi (LC/MS/MS de analiz edilen Pestisitler) (mg/kg)
  • Pestisit Analizi (LC/MS/MS de analiz edilen Pestisitler) (mg/kg)
  • Naftalin Tayini
Mevcut Cihazlar2 adet LC-MS/MS,  1 adet GC-MS/MS,  1 adet GC MS,  1 adet GC-MS ( Head Space), 1 adet  GC-ECD, 2 adet HPLC, 2 adet hassas terazi,
Numune Kabul Kriterleri
  • Numune İstenilen Analizler ve tekrarı için yeterli miktarda olmalıdır.
  • Yapılacak analiz türüne göre müşteriden alınması gereken numune miktarı  "Laboratuvarda yapılan analizler ve 2017 analiz ücretleri listesinde" verilmiştir.
''