Toksin Analizleri Laboratuvarı

  • Genel
  • Personel
  • Cihazlar
​​

Toksin Laboratuvarında; Gıda ve yem numunelerinde (ithalat, ihracat, özel istek, denetim ve resmi istek ) mikotoksin analizleri yapılmaktadır. 

Laboratuvarımıza getirilen ithalat, ihracat, resmi istek, denetim ve Bakanlığımız izleme projeleri çerçevesinde alınan numuneler ile şahıs ve firmaların özel istek numunelerinde toksin analizleri için, Türk Gıda Kodeksi, Türk Standartları, Uluslararası metotlar (AOAC, vs.) ve ürün tebliğleri esas alınmaktadır. Hızlı ve güvenilir analiz sonuçları elde edebilmek için teknolojik gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Laboratuarımız analiz sonuçlarının güvenilirliliğini ve doğruluğunu Uluslararası Central Science Laboratory (FAPAS), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) gibi resmi kuruluşlar tarafından yürütülen yeterlilik testlerine katılarak kontrol etmekte olup, çok iyi performanslar elde etmiştir. Bu konudaki çalışmalar sürmektedir.
Personel Durumu​

​​Toksin Analizleri Laboratuvarında ​1 Veteriner Hekim, 2 Ziraat Mühendisi, 1 Gıda Mühendisi ve 2 Laborant olmak üzere toplam 6 teknik personel görev yapmaktadır.
​Birim SorumlusuAhmet ÇEBİ​
​Birim Sorumlusu Vekiliİsmail NOHUT​
​Teknik Personel​İsmail BAĞDAT
​​Sağlık PersonelNazife Gül ÇAĞLAR
​​Sağlık PersoneliAdem ÜÇÜNCÜ
Sağlık Personeli
Hüseyin Salih POLAT
Cihaz listesi

​HPLC Cihazı4 Adet​
Ultrasonik Su Banyosu​1 Adet​
​Bidistile Su Cihazı1 Adet​
Değirmen​1 Adet​
Çalkalayıcı​2 Adet​
Tüp Karıştırıcı​1 Adet​
Terazi​1 Adet​

''